Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chápete, co je vlastně zisk ?

19. 03. 2017 8:53:21
I ministerští úředníci nevědí co je zisk. Oni mají výplatu,premie a kšefty při přednáškách. To je pro ně zisk.Normální zaměstnanec je na tom podobně,jen závidí majitelům firmy jejich zisky.Samozřejmě vůbec netuší, jak jsou velké.

Tvorbu zisku a jeho použití popsal geniálně Karel Marx. Jenže ten je u nás na indexu a mnozí ani netuší, kdy žil a co vlastně dělal. U nás je to jen v dnešní době šílené strašidlo komunistické minulosti. Vzdělanost v této oblasti nám chybí úplně,protože před rokem 1989 se na přednáškách spalo a dnes se ani nic takového nepřednáší s odpovídajícími komentáři. Redaktoři odborných medií jsou nevzdělaní a kecají nesmysly. A lidé tápou . Odcházející generace tuší a chápe,ale nikdo ji nechce slyšet. Nová generace již dočasně vypnula vlastní mozek.Kdo to nevidí, je mimo.

Nové učebnice tvorby cen a použití kapitálu jsou natolik teoretické,že se podle nich mohou maximálně řídit špičkoví manažeři v bankách,kde to je skoro jedno. Tam se poslouchají příkazy a nic se netvoří.

Záplava titulů MBA u těchto manažerů to potvrzuje a předvádí v nahotě. Peníze na získání takových nesmyslných titulů si nechali všichni zaplatit. Jen šílenci si toto studium platí sami. Já znám jen jednoho a ten byl ve škole poslední v řadě. Většinou jde jen o novou vizitku. Nikdo nic nového nepřináší do své činnosti.Dokonce tvrdím, že to je český fenomén.

Trochu nám uniká,že jediný stát,který důsledně teorie Karla Marxe převedl do praxe je Čína.Nikde jinde se to nepodařilo a tak Čína předhání celý svět. Na druhou stranu jeho teorie je jednoduchá a pochopitelná.

Kdo si dnes čte jeho několikasvazkové knihy Kapitálu ? Většinou vše skončilo ve sběru starého papíru.

U běžného podníkání jde zhruba o tento výpočet , který jsem převzal z jedné americké knihy.

Neptej se jiných, kolik můžeš chtít za svou práci: odhadni, jak dlouho práce bude trvat, vezmi průměrné životní náklady za tu dobu, přidej cenu materiálu, služeb od jiných lidí, amortizaci nástrojů. Vynásob výsledek dvěma, přidej daně a dostaneš čestnou cenu.

Jenže tak to fungovalo před 100 lety. Například u nás nová opatření státu v " podpoře" tržního hospodářství natolik ten svobodný trh ovlivňují, že vše je buď "letadlo" a nebo sázka do loterie. Nikdy nelze pracovat se ziskem jen pomocí poctivé práce. Každý úspěšný přizná,že v jeho postupu bylo něco vyjímečného.

Může to být nápad,rodinný či restituovaný kapitál, vývoj čehokoliv a nějaká příhodná situace. Vždy jde více o štěstí než plánovaný záměr. Výjimky mohou být,ale je jich málo.

Mnozí politikové poukazují na odliv kapitálu a zisku do zahraničí. To znamená,že bud ́ vůbec nechápou princip podnikání a rozšířené reprodukce a nebo lžou. Bohužel jde většinou o první přístup. Nechápu řeči pana ministra Babiše,jak sám raději prodělává a nechává zisk u nás, než aby ho vyvezl a vydělal více .Buď je naivní snílek a nebo lže. Nebo vydělal vše tak lehce, že si může dovolit blbnutí. Popírá vším princip podnikání dost vyjímečně.Asi musí -viz jeho daně propírané všemi neználky.

V jeho případě jde o úplně jinou formu vlastnictví,než je běžné podnikání. Zde jde jen o svérázné využití obrovských chyb státu při privatizaci majetku v jednotlivých privatizačních vlnách.Každá jeho aktivita je těmito chybami v našem státu poznamenaná. Jeho likvidní kapitál je samozřejmě minimální a ocenění jeho aktiv je zaplacené u auditorských společností. Kdo nevěří ........ ?

Třeba to bude dobrý předseda vlády a zlikviduje pohrobky komunistické či bolševické minulosti. Od pana Kalouska a Sobotky počínaje.

To jen tak na okraj pro jeho voliče.

Vše je jinak i když základní myšlenka je správná.Krást se nemá, poškozuje to karmu a charakter.

Z hlediska hospodaření státu jsme již tak omezováni ze všech stran,že se tu rozumně vládnout vlastně nedá. Finanční systém je ovlivňován MMF a centrální Evropskou bankou. Česká koruna je bezvýznamná měna, kterou nikdo nebere vážně. Bohužel mimo nevzdělaných a naivních občanů, kteří vůbec nechápou o co jde. Eu je takový moloch, že si nemůžeme dovolit jakoukoliv nezávislou politiku.

Nemáme tu holt marmeládové doly s nekončícím obsahem.

Současné oznámení ČNB, týkající se ukončení intervencí slouží jen k tomu, že ti, co ještě neřešili spekulativní pohyby peněz, se maximálně zaktivilizovali. Proto bude připojování Eura asi jednodušší, protože všichni s volným k a likvidním kapitálem vydělají. Zde stačí "selský"rozum a každý to pochopí.

Teoreticky máme šanci,že se situce zlepší. Ze spekulativních zisků stát vybere daně a pár lidí bude mít problémy. Moc tomu nevěřím,ale budiž. Šance tu je.

Určitá samoregulace hospodářského prostředí nastává vždy a kdekoliv. Říkat tomu neviditelná ruka trhu je možno,ale jde o více.

Určitě náš čeká lepší období.

Když se ještě zruší nesmyslné sankce vůči Rusku a zlepší mezinárodní ovzduší,tak bude líp !

Autor: Bedřich Dvořák | neděle 19.3.2017 8:53 | karma článku: 16.15 | přečteno: 863x

Další články blogera

Bedřich Dvořák

Už je to tady !

V uplynulých dnech proběhlo výročí odchodu Sovětských vojsk z Československa. Minimální zájem v Československu i v Rusku neodpovídá významu.Mnoho starších lidí patří ke generaci, která rok 1968 nikdy nepochopila.

26.6.2017 v 9:34 | Karma článku: 13.62 | Přečteno: 655 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Má ANO dobrou základnu pro realizaci snů ?

Nejsem politický analytik,ale vidím začínající boj v hnutí ANO. Babiš dobře předpověděl tento vývoj a zajistil si jakési právo Veta při tvorbě kandidátek. Jistě mu to ostatní klasické strany vyčtou,ale budou plakat na cizím hrobě.

23.6.2017 v 15:54 | Karma článku: 10.30 | Přečteno: 302 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Jsou to zase jen kecy ? - II.

Byl jsem zařazen do sekty Rusofilů a dopisovatelů do ruských agentur, Tato skupina houstne a je tam zasouváno pořád více lidí.Celý náš problém v Česku je jednoduchý. Chybí nám symboly a motivace.Masaryk nás již netáhne .

23.6.2017 v 10:46 | Karma článku: 18.29 | Přečteno: 462 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Jsou to zase jen kecy ?

Určitá část naší politické scény již jen papouškuje řeči o ruské agresi a nebezpečí.TV Zoom Prima zařadila do vysílání dokument amerického režisera Olivera Stone s názvem" Svět podle Putina". Je to jistě značná odvaha .

22.6.2017 v 12:35 | Karma článku: 33.49 | Přečteno: 1028 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Karel Trčálek

Hybridní agent Větvička v tísni

Na kom to už zase parazituji!? Uhodne to můj oblíbený hejťák s. Miroslav V.? Vsadím všechnu karmu tohoto článku, že ano!

29.6.2017 v 8:34 | Karma článku: 18.95 | Přečteno: 1032 | Diskuse

Ladislav Větvička

Za co vam hybridni agenti zablokuju fejsbučkovy učet?

Moji milovani neziskovi sudružky a sudruzi. Naši nevzdělani spoluobčani maju předsudky a ksenofobni tendence a narustaju nam tu socialně patologicke jevy. A my tu zme od teho, abyzme jim od toho pomohli, bo zme za to placeni.

28.6.2017 v 11:11 | Karma článku: 47.70 | Přečteno: 7321 | Diskuse

Adam Mikulášek

Komedie jménem Několik vět 2.0

Hlavní aktéři: „bezpečnostní expert“ Kocáb, Kalvoda, Hana Marvanová, Mádl a další „bojovníci za rovnost před zákonem, lidská práva a ráj na zemi“.

27.6.2017 v 10:26 | Karma článku: 43.13 | Přečteno: 2755 | Diskuse

Veronika Valíková

Ještě jednou maturitní slohy - jedničkáři, kteří se odvolávají kvůli své cti

Juanito napsal knihu fantasy, která se docela dobře čte. S jazykem rozhodně zacházet umí, DT měl asi na 92%, ústní na 100%,ze všech předmětů kromě ČJL dostal za jedna. Jen z češtiny za dvě - u maturity si vybral úvahu - dostal 3-.

26.6.2017 v 19:32 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 741 | Diskuse

Pavel Dudr

Pozvání židovských uprchlíků z Francie do ČR

Prezident Macron nás nedávno kritizoval, že odmítáme přijímat uprchlíky, a tak zde navrhujeme, jak bychom mohli napravit svou reputaci. Možná by konečně přišli i ti lékaři a inženýři, na které už dva roky čekáme.

26.6.2017 v 13:06 | Karma článku: 42.99 | Přečteno: 3093 | Diskuse
Počet článků 526 Celková karma 19.86 Průměrná čtenost 969
Vždy jsem pracoval mezi lidmi. Byl jsem pomocným dělníkem i ředitelem velkého podniku.Dnes již nepřipravuji projekty se sociální, komunální a ekologickou tematikou, protože bojovat s mafiánským aparátem nemá dnes bohužel žádnou cenu a rozhlížím se lehce kolem sebe ..........

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.