Bedřich Dvořák

Kdy začneme brát Čínu vážně ?

11. 07. 2017 21:39:38
V dobách jejich "kulturní revoluce" jsme se dost divili jejich vývoji a nechápali změny v Číně.Potom nastalo určité uklidnění a nyní se zase divíme, co se to v té Číně vlastně děje.

V podvědomí mnoha lidí sídlí pocit, že Čína vyrábí jen okopírované nekvalitní výrobky a lidé pracují za hrstku rýže. Občasné reportáže více méně považujeme jen za propagandu,protože komunistické vedení přeci nemůže nic pořádného vyprodukovat. Školství je založeno na recitování pouček a největší zábavou lidí je hromadné cvičení.

Kdo byl v Číně delší dobu, tak mluví zásadně jinak. Lidé jsou spokojení a jisté represe chápají jako nutné a účinné zlo,které se dá vydržet. Nárust životní úrovně je tak velké a rychlé, že nikdo nemůže v ničem pragmaticky protestovat. Občas se i u nás najde osvícený politik,který mluví pravdu o úrovní společnosti v Číně.

Ve skutečnosti se z Číny již stala nejvýkonnější společnost světa a ve většině oborů jsou již na nejvyšší špici v technologii i informatice. Největší množství robotizovaných pracovišt vzniká v Číně i když tam údajně lidé pracuji za hrst rýže.

Stačí se ale podívat na veškerou elektroniku,které je dnes kolem nás a skoro vše je made in China. A nejde jen o montovny jako u nás,ale technologie výroby i výroba komponentů je vlastní. I naše firmy si nachávají dělat výrobky v Číně. A to nejen v elektronice, ale také například v textilní výrobě.

Naše lékařská komora se obává nevhodného vlivu Čínské medicíny a dělá vše, aby se tato možnost u nás zakázala. Čína vyrábí obrovskou škálu léků a zdravotnického zařízení. My si pořád nemůžeme uvědomit rozdíl mezi nějakým Českem a Čínou. Země s 1,5 miliardou lidí spotřebuje obrovské množství výrobků i když je tamní systém značně hlídán a regulován. A není možno vyrábět jen nekvalitní výrobky

Nejde jen o to, že třeba u nás v Metru sedí desítky lidí a něco dělají na výrobcích z Číny,ale jde i o podporu drobného vývozu zboží všeho druhu z Číny.

Kdo si před nějakou dobou dokázal představit, že objednávka zboží od výrobce či obchodníka z Číny představuje několikeré kliknutí do klávesnice a za několik vteřin máte potvrzený obchod a schválení expedice na základě údajů z Vaší banky. Okamžitě nastává žádaný pohyb a třeba za 14 dnů zazvoní pošta u vašich dveří a přiveze z Hong Kongu balíček. Dopravu do Česka dotuje státní dotační systém. Většinou je u malých zásilek zdarma. Samozřejmostí je možnost domluvy pomocí moderních informačních prostředků všeho druhu. V Číně máte okamžitě asistenta,který se Vám bude maximálně věnovat. Kontrola je několikanásobná a jen velmi vyjímečně něco nefunguje na základě lidského faktoru.I po dodávce okamžitě žádají hodnocení celého obchodu v rámci systému. Když zapomenete, pošlou ihned mail.

Podobně to funguje i při dodávkách větších a investičních celků a jen ochranářský systém v EU vše brzdí a komplikuje.

Vypisovat nějaké komunity není nutné,vše lze najít na internetu.

Pro neznalé spoluobčany vše vypadá jako nesmyslný a nefungující systém.Když zjistíte, že si můžete objednat bez problému jednu jedinou žárovku nebo nějaký díl do fotoaparátu,tak procitnete do 21. století. Oni tam již jsou a záleží na tom, jak šikovně překormidlují dosavadní hospodářský systém do budoucích možností.

Světové hospodářské centrum se již rychle přesouvá do této oblasti a finanční systém Londýnské City se stěhuje do Hong Kongu.

Taková je dnešní skutečnost a každý,kde tam nějakou dobu žil, Vám to jistě potvrdí.

tady jeden názor :

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/cinanum-totalitni-rezim-vyhovuje-po-zmene-netouzi-rika-ceska-opora-byznysu-v-sanghaji-33908

Vývoj již nejde nijak zastavit a jistě bude dokonce líp !

Autor: Bedřich Dvořák | karma: 19.96 | přečteno: 514 ×
Poslední články autora