Jaký má úrok skutečný smysl ? Neděláme obrovskou chybu ?

Úroková míra je v " odborných" kruzích brána jako úžasný systém získávání peněz.Na tom je založen i systém různých pojištění a veškeré banky. Zapomínáme,že veškerá náboženství na to hleděla z jiného úhlu. Výjimkou bylo židovství

Proto lidé organizovali pogromy na židy ve všech státech a Hitlerovské období to dovedlo k šílené dokonalosti.

Současní národohospodáři v " západním"  světě zapomínaji,že úroková míra či nějaký podíl na zisku mají jasná matematické pravidla.

V dobách socialismu byla běžná úroková míra 2-3 % a pro občany ještě nižší. To lze docela jednoduše vypočítat s ohledem na další související parametry,.

Z těchto důvodů i nápady politiků na spoření na důchod, kdy tyto oddělené fondy budou obchodovat a vydělávat peníze je hloupost. Když nejsou znárodněné výrobní prostředky,tak to fungovat prostě nemůže a také nebude.

Jenže tu máme jakýsi dávný tržní systém a myslíme si,že to je vše perfektní. Noví absolventi ekonomických škol jsou ochotni plést biče z vody( nebo s něčeho jiného) a tvářit se,že to je OK.

Křesťanství odjakživa zavrhovalo úrok jako dílo "dáblovo". Kristus vyhnal i penězoměnce z Chrámu.( chrámy byly vlastně tržnice)

Stejně tak uvažují i matematici v Islámu,kteří na tom pracují již tisíciletí. Proto tamní finanční systém pracuje na principu určité vzájemnosti mezi věřitelem a dlužníkem a úrok prostě neexistuje.Poplatky jsou přísně regulovány a kontrolovány.

Dnes se objevují nové školy v Pravoslaví a třeba v Rusku již některé oblasti experimentují s nulovým úrokem.

Třeba u nás to vyrcholilo až do obludných rozměrů,kde nejen ilegální lichváři,ale i velké banky,směnárny a podobné instituce jsou již dávno na dráze zločiného vydírání.

Dnešní systém  "exekutorského" soukromého podnikání ( vydírání) nás dostal do takové pasti,kde musí zasáhnout státní moc a nějak to vyřešit. A nebude to vůbec snadné ! Náklady budou obrovské a budou vyšší než  podivné "prokazované" úspory ve státním soudním systému.

Když má někdo exekuci a strhávají mu peníze z důchodu,tak i při existenci minimální částky,která mu musí zůstat, odměně exekutora a narůstání úroků z dlužné částky to nelze splatit.Když se splácí nějaká sankce a někde z toho ještě tvoří "přiměřený" zisk a musí platít státu DPH,tak je to státně požehnané svinstvo. Lidé nemusí být matematičtí odborníci a vidí to každý měsíc. Perpetuum mobile je proti této naší praxi jen srandička. U nás to ovlivňuje a brzdí obrovské masy lidí. Knížecí rady,že dluhy se musí platit ... jsou v této souvislosti pitomosti.

Bohužel i mnozí ministři a dokonce prezident Zeman má takové myšlení. Jenže ti mají minimálně 10 x vyšší příjmy !  Důchodci to prostě ufinancovat nedokáží.Životní náklady stoupají

V Česku to je o to pikantnější,že se lidé pořádně nenaučili, jak úrok a procentní systém funguje. Dnes většina lidí vůbec neví jak funguje DPH ?

Kecy o finanční gramotnosti nemohou zabírat,protože stát správně ( asi záměrně) nenastavil jasná a propočítaná pravidla.

Navíc dnes nikdo nestuduje společenský systém před rokem 1989, kdy vše fungovalo. Karel Marx je přirovnáván k ďáblovi a nová generace vůbec netuší,jak mnoho věci fungovalo.

Nejde o návrat před rok 1989,ale o poučení z minulosti. A můžeme se poučit i jinde ve světě.

Nová doba vyžaduje jiné principy chování. Mimimální zaručený nepodmíněný příjem je jediná správná cesta z mafiálního balastu sociálního systému.Totální změna vlastnictví robotizovaných celků v nejbližším období může fungovat na kombinovaném vlastnictví,kdy si stát ponechá 51 % vlivu. ( jako v Číně).Výhledově po zavedení umělé inteligence nám veškerá doporučená řešení nabídnout konečné východisko. Soukromé vlastnictví strategických odvětví musí být vlastnictví celospolečenské.

Již dnes je soukromé vlastnictví velkou koulí na noze majitelů.

Daně či příplatky ve výši 100 % ve formě nově koncipované DPH na výrobní náklady se zdají velkou utopií. Ale jiná cesta není. Každá neviditelná " Klausova" ruka trhu je již minulostí.

A soustřeďování těchto prostředků do rukou státu nemá také jinou alternativu.

Zatím je otázkou,jaké budou algoritmy výstupů umělé inteligence a kdo a jak bude řešit výběr optimální varianty.

Třeba takový dnešní parlament v Česku by to nemohl být. To je již zbytečné zátěž,která nemá význam.

Ale tato doba se rychle blíží.Již současná generace na tom bude pracovat a to na celém světě. Není alternativy.

V takové Číně již jistě používají určitou formu umělé inteligence a pokrok je tam obrovský a nezadržitelný.USA upadají a musí rychle něco vymyslet. Dogmata současného stavu se musí zapomenout.

A potom bude dozajista líp !

Autor: Bedřich Dvořák | středa 16.5.2018 17:51 | karma článku: 12,77 | přečteno: 435x